Blog - nauka

Wyświetlono rezultaty 11-20 z 29.

Flaszki (Warszawa)

18-01-2011 22:24
8
Komentarze: 8
W działach: Nauka
Nie fantastyka, ale ciekawe: zapraszam wszystkich zainteresowanych w najbliższy czwartek o 14 na Flaszki, czyli serię krótkich (5-minutowych) wystąpień na różne interesujące tematy – nie tylko naukowe. Będzie i moja flaszka, o wolności. A oto plakat z informacjami.

Drugi numer pisma o grach – Homo Ludens

11-01-2011 21:52
15
Komentarze: 2
W działach: Fani, Gry, Gry komputerowe, Nauka, RPG
Drugi numer pisma o grach – Homo Ludens
Niedawno ukazał się drugi numer Homo Ludens, czasopisma naukowego o grach wydawanego przez PTBG (Polskie Towarzystwo Badania Gier). Znajdują się w nim m.in. teksty o grach planszowych i komputerowych oraz o polskiej blogosferze RPG, jest także mój artykuł o znaczeniu kontaktów z fanami dla badaczy gier fabularnych. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do lektury!

Narracje w kulturze popularnej (Warszawa, 7-9 X)

05-10-2010 19:43
8
Komentarze: 3
W działach: Kultura popularna, Nauka, RPG
Narracje w kulturze popularnej (Warszawa, 7-9 X)
Zapraszam wszystkich warszawiaków na konferencję o kulturze popularnej, która odbędzie się między 7 a 9 października (czwartek–sobota). Tutaj znajdziecie program przedsięwzięcia, wstęp jest darmowy. Miejsce imprezy – to Sala Senatu UW w Pałacu Kazimierzowskim. Co oczywiste, zapraszam szczególnie w sobotę o 10.50 – będziecie wówczas mogli zapoznać się bezpośrednio z owocami mojej pracy magisterskiej. Do zobaczenia!

Staszek o popularyzacji

02-10-2010 14:01
4
Komentarze: 3
W działach: Fani, Kultura popularna, Nauka
Staszek o popularyzacji
[...] zazwyczaj ze słowem „popularyzacja” wiąże się kilka założeń. Postanowiłem je nazwać i zmierzyć się z nimi w pełnym świetle dnia, zamiast pozwolić im na czyhanie w mroku. Chętnie zrobię to i tu, bo wierzę, że im więcej osób uda mi się przekonać do takiego spojrzenia na popularyzację nauki, tym lepiej! Serdecznie zapraszam do lektury drugiej części mojej rozmowy z Piotrem Siudą. (Część pierwsza tutaj). Znajdziecie w niej kilka konkretnych spostrzeżeń na temat popularyzowania nauki – z osobnym fragmentem o popularyzacji wśród fanów!

VI konferencja PTBG: Kulturotwórcza funkcja gier

01-10-2010 23:24
10
Komentarze: 8
W działach: Gry, Kultura popularna, Nauka
VI konferencja PTBG: Kulturotwórcza funkcja gier
Co tu dużo mówić – serdecznie zapraszam na konferencję, którą mam przyjemność współorganizować! Rzecz odbędzie się 13 i 14 listopada 2010 roku w Poznaniu. Jeżeli jest wśród Was ktoś, kogo kusi możliwość wystąpienia z referatem, to macie czas na zgłoszenia do końca października! Kulturotwórcza funkcja gier Między przyjemnością a użytecznością Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Badania Gier, Poznańskie Koło PTBG przy Instytucie Lingwistyki Stosowanej UAM oraz Pracownia Badań Ludologicznych w Glottodydaktyce i Komunikacji Interkulturowej ILS UAM mają zaszczyt zaprosić na szóstą już konf...

Rozmowa o badaniu fandomu

30-09-2010 10:58
11
Komentarze: 5
W działach: Fani, Kultura popularna, Nauka, Psychologia
Rozmowa o badaniu fandomu
Na zaproszenie Piotra Siudy, który prowadzi blog o kulturze popularnej (polecam!), opowiedziałem o swoich pomysłach na badania nad fandomem. Zachęcam do lektury pierwszej części naszej rozmowy! Na razie dość krótko, ale już wkrótce kontynuacja. W części drugiej będę mówił głównie o popularyzowaniu nauki w społecznościach fanowskich.

Jeszcze jeden poziom

17-09-2010 20:14
24
Komentarze: 15
W działach: Gry komputerowe, Nauka, Psychologia, Teksty
Jeszcze jeden poziom
“Zaraz skończę, jeszcze tylko jedno zadanie, jedna misja, jeden poziom!”. Niejeden raz powtarzałem sobie w myślach te słowa; przypuszczam, że Wam również nie są one obce. Chyba wszyscy mamy za sobą doświadczenie zbyt długiego grania, po którym towarzyszyły nam wyrzuty sumienia i poczucie, że coś jest nie tak z naszą silną wolą. To nie przypadek: gry komputerowe wykorzystują wiele ważnych mechanizmów psychologicznych. W poniższym tekście przeanalizuję kilka z nich, żeby pokazać, dlaczego tak trudno czasami odejść od ekranu. ______________________ W serwisie Technopolis ukazał się...

Staszek na Bachanaliach

08-09-2010 19:40
5
Komentarze: 6
W działach: Konwenty, Nauka
Staszek na Bachanaliach
W najbliższy weekend w Zielonej Górze odbędą się już XXIV Bachanalia Fantastyczne. Wszystkich, którzy się tam wybierają, zapraszam do zajrzenia na panel dyskusyjny pt. Gry – nauka a rozrywka, który odbędzie się w sobotę o g. 19 w Auli 1. Będę brał w nim udział razem z Jerzym Szeją i Łukaszem Orbitowskim. Co z tego wyjdzie, zobaczymy, ale myślę, że powinno być ciekawie. Program konwentu – tutaj.

Finał: magisterka i warsztaty RPG w Poznaniu

10-05-2010 12:40
10
Komentarze: 3
W działach: Nauka, Psychologia, RPG, Warsztaty
Finał: magisterka i warsztaty RPG w Poznaniu
Ostatni etap badań do mojej pracy magisterskiej odbędzie się w Poznaniu. Tym razem zapraszam w środę 12 maja na spotkanie Klubu Fantastyki Druga Era (dziękuję Paszkowi i Lathei za pomoc!) – zarówno do udziału w badaniach, jak i poprzedzających je warsztatach dla graczy i MG. 1. Warsztaty będą dotyczyć konwencji w RPG. Temat ten interesuje mnie już jakiś czas, miałem już okazję o tym pisać i mówić (tutaj znajdziecie też kilka słów o warsztatach w Łodzi). Rzecz poświęcona będzie tworzeniu postaci i scenariuszy – znajdzie się więc miejsce tak dla MG, jak i dla graczy. Wynieść będzi...

Magisterka i warsztaty RPG w Warszawie

05-05-2010 21:58
14
Komentarze: 7
W działach: Nauka, Psychologia, RPG
Magisterka i warsztaty RPG w Warszawie
Badania do mojej pracy magisterskiej, po spotkaniach w Poznaniu i Łodzi, zbliżają się do pomyślnego finiszu. Tym razem pomocną dłoń (dziękuję!) wyciągnął do mnie Mirosław "Xaric" Kowalski ze Stowarzyszenia Avangarda. Miejscem akcji będzie Społeczne Gimnazjum nr 20, ul. Raszyńska 22, sala 7. Jeżeli więc przebywacie w Warszawie, to serdecznie zapraszam w sobotę 8 maja: 1. Do udziału w badaniach. Są to trzy krótkie, anonimowe kwestionariusze, w których wystarczy zaznaczać wybraną odpowiedź. W praktyce nie trwa to dłużej niż ok. 30 minut. Ankiety wypełniać mogą wszyscy erpegowcy, którzy nadal g...